Wystawa na Zamku

– Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Śląski w Katowicach, Powiat Raciborski, Środowiskowy Dom Samopomocy w Raciborzu oraz Zamek Piastowski w Raciborzu zapraszają w środę 6 kwietnia do Domu Książęcego, dawnej piastowskiej siedziby na uroczysty wernisaż wystawy pokonkursowej prac zgłoszonych w etapie wojewódzkim XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego – Sztuka Osób Niepełnosprawnych – „To, co kocham”. Początek o godz. 11:00 – informuje Krystyna Niklewicz, dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Wstęp na wystawę, w dniu wernisażu będzie bezpłatny! Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Raciborski – Grzegorz Swoboda.

– Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od 19 lat organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Autorami prac są uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej. Prace konkursowe zgłaszane są w 5 kategoriach: malarstwo i witraż, grafika  i rysunek, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja oraz fotografia. Wykonane są różnymi technikami takimi jak np. filcowanie, quilling, makrama. Celem konkursu, jest rozwój osobisty osób niepełnosprawnych, a także zwrócenie uwagi opinii publicznej na walory artystyczne sztuki nieprofesjonalnej. W swoich pracach artyści wyrażają siebie, swoje uczucia, emocje… Często dzieła powstają w wielkim trudzie i skupieniu, wymagają dużej cierpliwości i precyzji, pokonywania własnych ograniczeń ale jednocześnie dają ogromną satysfakcję… Dzięki temu artyści czują się bardziej potrzebni i twórczy – mówi Aleksandra Buczek – pracownik Oddziału Śląskiego PFRON w Katowicach.

– Niech zachętą do obejrzenia wystawy będą słowa artystki z niepełnosprawnością: „Wszystkie pasje i talenty są pełnosprawne i w cudowny sposób potrafią łączyć ludzi” – dopowiada dyrektor Zamku Piastowskiego.

Zwiedzanie całego zamku, w tym wystawy będzie możliwe co pełną godzinę z przewodnikiem, po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny: +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: promocja@zamekpiastowski.plOd kwietnia zapraszamy od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 18:00.